Ciddi bir yatırım yapmak isteyen ve yüklü parası olan Türklere en kolay vatandaşlık veren ülkeler hangileridir merak eden birçok kişi, gayrimenkul başta olmak üzere birçok alanda yatırım yaparak, çifte vatandaş olma hayali kurmaktadır. Birçok ülke parası olana kolay fırsatlar sunarken, parası olmayan kişilerin şansı ise bir hayli zor olmaktadır. Ciddi bir ticari girişim ya da gayrimenkul yatırımıyla kolayca vatandaşlık alınabilecek olan ülkeler aslında hiç de az değil!

Malta

1 milyon doların üzerinde bir yatırım ve 1 yıllık oturum süresiyle vatandaşlık almanın kolay olduğu bu ülkede, son yıllarda Araplar ciddi bir talep göstermektedir. AB üyesi olan ve yatırımcılara her zaman yeşil ışık yakan Malta’da kısa süre önce daha ucuz olan gayrimenkul yatırımı alt limiti ve oturma süresinin olmaması aşırı bir talep patlaması yarattığı için son yıllarda şartlar biraz daha arttırılmıştır.

İngiltere

Vatandaşlık için maddi durumu iyi olmayan ama yine de 1 yıl İngiltere’de yaşamaya yetecek kadar iyi olan kişiler, Ankara Anlaşması vizesi ile bu ülkeye göç edebilmektedir. Oturma iznini takip eden süreler boyunca ülke ekonomisine katkıda bulunup yük olmazsanız vatandaşlık elde etme şansınız da artacaktır. Bunun için iş fikriniz ve iş fikrinizi hayat geçirecek bilgi ve birikiminizin olması gerekmektedir.

Saint Kitt

Britanya’dan ayrılan bağımsız bir ülke haline gelen Saint Kitt de kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunuyor. Özellikle eğitim ve dil bilmeyen kişiler için ideal bir ülke olan ülkede, 200 bin Euroluk bir yatırımla vatandaş olmak için ilk adımların alınması mümkün oluyor. 50 ayrı ülkeye vizesiz gidebilme şansı sunan vatandaşlık için ailece başvuru yapılması mümkün oluyor.

Portekiz

Altın Vize uygulamasıyla istihdam sağlayacak bir yatırım yapmanız durumunda Portekiz’de vatandaşlık alma şansına sahip olabilirsiniz. Üstelik oturma süresi olarak sadece 7 günlük bir talepleri olan ülkede sadece 10 kişiyi istihdam ettirecek bir şirket kurmanız bile sürecin hızlanmasını sağlıyor. Birçok kişi ekonomisi gelişmekte olan bu ülkeyi tercih ederek iş ya da emlak yatırımı yaparak AB imkanlarından yararlanma şansı sunuyor.

Antigua ve Barbuda

Bu şirin ada ülkesi, İngiliz sömürgelerinden biridir. Tropik iklimi ve tatil cenneti olması yatırımcıların ilgisini çektiği için ülke belirli şartları yerine getiren kişilere vatandaşlık hakkı tanımıştır. Milli Gelişim Fonuna 200 bin dolarlık bir bağış yapan kişiler vatandaş olma imkanına sahip olmaktadır. Emlak konusunda ise 400 bin dolarlık bir yatırımın yapılması gerekmektedir. İş için en az 1,5 milyon dolarlık bir yatırım yapılması şartıyla bu ülkeden vatandaşlık elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Kimler Tercih Ediyor?

İş adamları, ünlüler, futbolcular ve politikacılar çeşitli ülkelerde imtiyaz elde etmek için bu yöntemi tercih ediyor. Oturma izniyle başlayan süreçte, vizesiz seyahatin cazip gelmesi nedeniyle birçok farklı yatırım yapılması söz konusu oluyor.

Satın alınan gayrimenkullerin genelde hükümet onaylı olması şartı aranıyor. Gayrimenkulü satma süresine göre değişen vatandaşlık onay süresi, aslında ülkenin ekonomik yapısına katkıda bulunup bulunmamasıyla ilgili bir konu oluyor. Parası olan ve yatırım yapan kişiler için süreç daha kısa olurken parası olmayan kişiler daha ciddi süreçlerden geçmek zorunda kalabiliyor.

Bu konuda birçok danışmanlık şirketinden destek alarak vatandaşlık ve yatırım konusunda doğru yönlendirmeler sağlanması mümkün oluyor. Özellikle Türklere vatandaşlık veren ülkeler arasında olan Rumeli ülkeleri, birçok kişinin ilk tercihi olarak dikkat çekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *